POVIJEST ŠKOLSTVA NA OTOKU VISU

Povijest školstva u gradu Visu bogata je tradicija koja seže duboko u prošlost, oblikujući generacije mladih umova s ljubavlju prema učenju i otkrivanju svijeta oko sebe. Od prvih obrazovnih institucija koje su se pojavile u ovom slikovitom dalmatinskom gradu, školstvo je evoluiralo kroz različite povijesne faze, svjedočeći o promjenama društva, kulture i jezika. Škola u Visu nije samo mjesto stjecanja znanja, već i centar zajednice gdje se njeguje suradnja, prijateljstvo i međusobno poštovanje, ostavljajući dubok trag u životima učenika koji su kroz generacije prolazili njezinim klupama, a priče o njihovim uspjesima i izazovima i dalje nadahnjuju nove generacije.

Na otoku Visu do kraja 16. stoljeća pismeni su bili samo članovi hvarskih i viških plemićkih obitelji te svećenici.
Prvi poznati podaci o pismenosti među nižim slojevima viškog društva datiraju s kraja 16. stoljeća, govoreći o svećeniku Ivanu Dragišiću koji je učio siromašnu djecu čitati i pisati.
Prve svjetovne škole osnovane su tek 1828. godine, za vrijeme austrijske vladavine, u Visu i Komiži, ali su bile ograničene na jednogodišnje škole za dječake.
U 19. stoljeću otvaraju se i škole za djevojčice. Iako su škole radile po nastavnim planovima propisanim od državnih prosvjetnih službi Austro-Ugarske Carevine u Beču, nastava je bila na hrvatskom jeziku, a predavali su je domaći učitelji.
Nastava se odvijala u iznajmljenim privatnim kućama. Školsku zgradu u Visu sagradio je 1901. godine domaći graditelj Marinković u neoklasicističkom stilu.

Izvor: Turistička zajednica Vis

https://www.tz-vis.hr/stranice/skola/131/hr.html

 

Skip to content